Nevşin Mengü ‘Sorun insanlarda’ dedi çözüm yolunu anlattı: Köpekle anlaşmanın bir yolu var

İşte Nevşin Mengü’nün o sözleri;

Çok ağır cezalar kesmediğini sürece ve evcil hayvanlara bir tür hissedebilen canlılar kategorisinde hak tanımadığın sürece bunun üstesinden gelemezsin.

Belli sınırlar çizerek dünyayı diğer canlılarla paylaşmak zorundasın. Dünyada köpekler her zaman oldu olmaya da devam edecek. Türkiye’de sokak köpeği de olmaya devam edecek. Mühim olan bunun popülasyonunu kontrol altına almak. Bunun popülasyonunu insanlar üzerinden kontrol altına alabilirsin, köpekler değil. Köpeklere sahip çıkması gereken, sorumluluk üstlenmesi gereken insanlar. Sorumluluk üstlenmediği için ceza çekmesi gereken yine insanlar.

“KERLİ FERLİ KOCA ADAMSINIZ KÖPEKTEN KORKMAK NEDİR”

Bu konuda beni eleştiri yağmuruna tutanların çoğu korkuyor. İşte bütün köpeklerin kendini yiyeceğini düşünüyor yani bu fobileri de açmanın çok basit bir yolu var. Kerli ferli koca adamsınız köpekten korkmak nedir şu devirde.

“SALDIRMAZ SOKAK KÖPEĞİ DURDUK YERDE”

Mesela Almanya’da şöyle bir şey var; Hayat Bilgisi dersinde köpekle karşılaşınca çocuklara ne yapması gerektiğini anlatan. Çünkü Almanya’da sokak köpeği popülasyonu az olsa da insanlar köpeklerle her yere giriyorlar metro dahil.

Metroda birinin köpeği ile göz göze geldin gidip parmağını köpeğin gözüne sokarsan köpek seni ısırabilir. Bu temel bilgiler Türkiye’de de müfredata konulmalı. Köpekle anlaşmanın bir yolu var. Saldırmaz sokak köpeği durduk yerde. Yok öyle bir şey. Koşmayacaksın, bağırarak koşarsan hayvan da korktuğu için bağırarak senin peşinden koşar.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir